50 min read Pro

FLTR #120: Miasta vs. obwarzanki, nieruchomości w polityce, czas wyprzedaży i ukraińskie biznesy w PL

FLTR #120: Miasta vs. obwarzanki, nieruchomości w polityce, czas wyprzedaży i ukraińskie biznesy w PL
Photo by Max Böttinger / Unsplash

Drodzy Subskrybenci!

Witamy w 120. wydaniu newslettera FLTR. W tym numerze przyglądamy się "obwarzankom" - dynamicznie rozwijającym się strefom podmiejskich miast wojewódzkich, które stają się coraz popularniejszym miejscem do życia. Analizujemy także propozycje kandydatów na urząd Prezydenta RP i ich programowe pomysły na "uzdrowienie" rynku nieruchomościowego. W ramach "Wykresu tygodnia" powołujemy się na dane RynkuPierwotnego.pl i sprawdzamy w jakim tempie deweloperzy wyprzedają swoje inwestycje oraz jak segmentacja rynku wpływa na szybkość sprzedaży. Tłem i uzupełnieniem ostatniej analizy o skutkach deeskalacji wojny jest część wykresowa raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego o obecności ukraińskich firm w polskim biznesie.

Na końcu jak zwykle zapraszamy Państwa do zapoznania się z licznymi podcastami, nagraniami video, a także polecanymi przez nas lekturami.

UWAGA: W dniach 30-31. marca planowane są prace serwisowe, które spowodują tymczasową przerwę w działaniu naszego portalu. Jednak dostęp do najnowszego wydania Newslettera będzie wciąż możliwy z poziomu Państwa poczty e-mail. Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy do lektury!
0:00
/4:55

Przeskocz do spisu treści

PS. W ostatnim czasie zaktualizowaliśmy dwa dashboardy:

  • Dashboard "Rynek kredytowy": aktualizacja o wolumen i wartość sprzedaży kredytów w lutym 2025 wraz ze średnią wartością zawartej umowy
  • Dashboard "Rynek budowlany": aktualizacja o ceny stali w ostatnim tygodniu oraz kosztorysowe stawki budowy budynków mieszkalnych w Q4 2024 wg Sekocenbud/PKO BP

W dzisiejszym FLTR przeczytasz o:

📣 Nie przegap tych newsów!

📣
"Pierwsze Klucze" alert:
- Wniosek MRiT o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych został odsunięty w czasie. Stwierdzono konieczność skonsultowania treści programu z Komitetem Ekonomicznym Rady Ministrów. Nie oznacza to całkowicie odrzucenie projektu a jedynie jego odroczenie (co potencjalnie może wpłynąć na wydłużenie harmonogramu legislacyjnego - pierwotnie program miał wejść w życie w 2. połowie 2025, co nadal nie wydaje się zagrożeniem dla potencjalnego terminu wejścia w życie).
________________
- Minister Rozwoju i Technologii przedstawił nowe fakty dotyczące oprocentowania kredytu w ramach "Pierwszych Kluczy". Do tej pory wiadomo było jedynie, że oprocentowanie w ramach PK nie będzie niższe niż 1,5%. W ramach programu oprocentowanie kredytów rynkowych (ok. 8%) miałoby ulec obniżeniu do średniej europejskiej czyli 3-4%.
Program rządu ma zredukować oprocentowanie kredytów. Minister mówi o szczegółach
Program “Pierwsze Klucze” zredukowałby oprocentowanie kredytów hipotecznych do 3-4 proc. z obecnych ok. 8 proc. — poinformował w środę minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Zapewnił, że…
Klucz do mieszkania. 2,5 mld zł na nowy program budownictwa społecznego
Na budownictwo społeczne i komunalne przeznaczone zostanie w tym roku co najmniej 2,5 mld zł - przekazał we wtorek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Poinformował, że rząd przyjął założenia projektu ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa.
🔑 Analiza wstępnych założeń programu Pierwsze Klucze
Jak wyglądają wstępne założenia na temat programu dopłat, czym będzie się on różnił wobec swojego niezrealizowanego poprzednika tj. Kredytu #NaStart, a także jakiego wpływu na rynek nieruchomości możemy się spodziewać po wstępnie zaprezentowanych informacjach
📣
Nowy kwartalny raport NBP o rynku nieruchomości potwierdza dalsze hamowanie dynamiki kosztów budowy
Narodowy Bank Polski opublikował cokwartalny raport o rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce. Wśród prawie 100 wykresów i analiz nasze oko przykuł wykres przedstawiający dynamikę szacunkowych kosztów budowy mkw budynku mieszkalnego. W szczególności pokazuje on pierwszy od 2022 roku kwartał, w którym nie nastąpił wzrost kosztów gruntów i robocizny. Wraz ze stagnacją większości pozostałych kategorii oznacza to kolejne potwierdzenie wyhamowania dynamiki kosztowej realizacji projektów. Z jednej strony to efekt postępującej dezinflacji w sektorze budownictwa i hamowania dynamiki płac, z drugiej strony spadku popytu na mieszkania i grunty, a z trzeciej strony pozytywny znak dla dalszego utrzymywania wysokiej aktywności nowych startów projektów mimo stagnacji cenowej. Przyjrzymy się temu raportowi w szczegółach w #122 FLTR